Kāršu spēles un kāršu kava pati par sevi, cilvēkiem ir pazīstamas jau vairākus gadu simtus, ja ne tūkstošus. Esam dzirdējuši daudz stāstu un leģendu par to, kādi noslēpumi un knifi slēpjas pašā kāršu kavā, piemēram, ko nozīmē masti, kā tie ir radušies un tamlīdzīgi. Zemāk neliels apkopojums par interesantāko, kas saistīts ar kārtīm un to spēlēšanu. Varam droši apgalvot, ka pēc šo faktu uzzināšanas, uz kāršu kavu skatīsies savādāk.

 

  1. Īpašā skaņa, kas rodas jaucot un maisot kārtis, rodas no speciāla līmes slāņa, kas apvij katru kārti, lai tā tik ātri nenolietotos un neradītu bojājumus;
  2. Nezinātājiem šķiet, ka ornamentu dizains, kas redzams katrai kārtij mugurpusē, ir mazsvarīgs, taču tā nebūt nav. Piemēram, iluzionisti un kāršu triku meistari labprātāk izvēlas tās kārtis, kurām nav ārmalas zīmējuma, respektīvi- baltas maliņas, jo šādi ir vieglāk apslēpt to, kā kāršu triks tiek izpildīts. Arī kazino strādājošie krupjē varēs pastāstīt dažādus stāstus un iepazīstināt ar to, kāda tipa zīmējumi labāk darbojas katrā no spēlēm, lai lieki neradītu iespēju blēdīties;
  3. Arī tas, ar kādu asmeni un kā kārtis ir sagrieztas, spēlē lielu lomu, piemēram, iluzionistu un kāršu triku meistaru darba veikšanā. Katra kāršu kava tiek sagriezta ar īpaši asiem asmeņiem, kuri mēdz būt atšķirīgi savā novietojumā un leņķī, kas atstāj ietekmi uz to, kā kārtis vēlāk ir iespējams sajaukt un samaisīt. Liekas mazsvarīgi, taču cilvēkiem, kuri ar to pelna iztiku, šis var būt ļoti svarīgs aspekts.
  4. Lai arī kārtis pārdod ļoti daudzi veikali, teju visas ir printētas kāršu fabrikā Kentukī štatā ASV. Jā, arī tās Polijā pakotās kārtis, kas nopērkamas pie mums Latvijā, iespējams, ir atceļojušas no aizjūras zemēm.
  5. gadsimtā spēļu kārtis tika ļoti plaši izmantotas visā Eiropā un teju katrā valstī tām bija savādāks dizains. Tiek uzskatīts, ka kārtis tādas, kādas tās pazīstam šodien, tika lietotas Francijā, tādēļ tās dažādi ārzemju avoti dēvē par French-suited cards.
  6. Pīķa dūzis atšķiras no citām kārtīm tādēļ, ka agrāk uz tā tika uzspiests nodokļa zīmogs, lai pārliecinātos, ka spēlētāji maksā kāršu spēlēšanas nodokli. To mēģināja apiet spēlējot spēles bez šis kārts.
  7. Ercena karalis bieži vien tiek dēvēts par pašnāvnieku karali, jo spriežot pēc attēla, rodas iespaids, ka tas vēlas sev nodarīt pāri ar āvu vai zobenu. Patiesībā, zīmējumā attēlots, ka viņš ir pacēlis roku ar ieroci tajā, lai dotos cīņā.

Uzzini vairāk šeit!